Inspirace? Místní místním navazují na iniciativu Le Carillon, založenou za stejným účelem v roce 2015 v Paříži. Le Carillon vytvořil síť podniků otevřených lidem v nouzi a projekty na bázi přímé pomoci, které se během dvou let rozšířily po celé Francii, se dostávají postupně do dalších zemí Evropy, Spojených států a Kanady. Jednotlivé iniciativy se následně spojily do sítě The Chime. Místní místním je česká organizace založená roku 2019, která jako první otevírá sociálně přívětivou síť ve střední Evropě.
Jak to začalo? Zakladatelé Místní místním, Ester Pacltová a Jakub Dutka, odstartovali*y v lednu 2018 pilotní fázi české sítě, když spojili první 4 pražské kavárny a restaurace v pomoci lidem v nouzi. Síť přívětivých podniků v Praze rostla a stejně tak i seznam dalších spolupracujících partnerů. Rok a půl poté, ve chvíli, kdy se osvědčilo, že je projekt funkční a sociálně přívětivou síť lze budovat i v českém prostředí, bylo rozhodnuto o založení nevládní neziskové organizace Místní místním, z.ú.
Projekt prošel během roku 2017 přípravnou fází, během níž jsme se snažili*y zjistit, zda naše představa o tom, co bychom chtěli*y vytvořit, odpovídá reálným potřebám lidí v nouzi. Ve spolupráci s organizací Naděje, o.s. jsme provedli*y malý dotazníkový průzkum mezi lidmi bez domova. V něm jsme se přes 100 lidí dotazovali, zda by měli*y zájem o drobné služby nabízené kavárnami, malými obchůdky atp. Ptali jsme se, jaké služby by pro ně byly nejpotřebnější a za jakých podmínek by služeb chtěli využívat. Ukázalo se, že 81 % dotazovaných by takové služby využívalo, 11 % uvedlo, že možná. Více než dvěma třetinám dotázaných by přitom nevadilo dodržovat podmínky určené jednotlivými podniky. Dozvěděli*y jsme se také, že 60 % lidí zná určité kavárny a obchůdky, které jim nabízejí služby zdarma již nyní, samozřejmě neoficiálně. Rozhodli*y jsme se tato i další podobná místa oslovit, poznat je a podpořit v rámci organizované Solidární sítě.
Projekt Místní místním byl v průběhu roku 2018 testován ve své pilotní fázi. Do roku 2019, kdy byla založena jeho právní forma, fungoval na bázi dobrovolnické. Zakladatelstvo i zakládající členové*ky týmu již v prvních fázích projektu čerpali*y především z vlastní zkušenosti s prací s lidmi bez domova nebo osobní zkušenosti s bezdomovectvím. Projekt vybudovali*y na vzájemném respektu, rovnosti, podpoře a otevřenosti. Místní místním se roku 2019 stali*y nevládní neziskovou organizací.
Hlavní, dlouhodobým projektem Místní místním je Solidární síť, o které se více dozvíte zde.