Kdo je zapojen

Mapa podniků

V současné době jsou do projektu zapojeny pražské kavárny, restaurace a další podniky. Možnost k zapojení se má podnik či místo jakéhokoliv typu, ať je to kavárna, pekařství, optika, galerie, kino či masna. Více v sekci Jak se zapojit?

Do budoucna cílíme i na rozšíření do dalších měst České republiky.


Spolupráce s partnerskými sociálními organizacemi

Již od začátku pilotního testování projektu, tedy od ledna roku 2018, spolupracujeme s poskytovateli sociálních služeb pro lidi bez domova. Toto partnerství je pro nás zásadní – právě skrze sociální služby se o projektu dozvídají lidé v nouzi, jimž je pomoc primárně určena. Terénní pracovníci*pracovnice (streetworkeři*streetworkerky) organizací Naděje, Armáda Spásy i Charity jsou denně v kontaktu s mnoha lidmi bez domova, a to i s těmi, kteří*které nevyužívají oficiálních sociálních služeb. Mohou díky našemu projektu nabídnout těmto lidem na okraji společnosti příležitost, jak se svým okolím navázat pozitivní kontakt. Informace o projektu nám pomáhají rozšiřovat také spolupracující azylové domy, nízkoprahová centra i jednotliví sociální pracovníci*pracovnice v rámci individuálního plánování s lidmi v nouzi.

Naše partnerství ze sociálních služeb a dalších sociálních organizací mohoupak využít podniky Solidární sítě Místní místním, například v případě, že potřebují poradit.

Přestože poskytovaná pomoc je určena primárně pro lidi bez domova, nechceme ji omezovat pouze na tuto cílovou skupinu. Spolupracujeme proto i s dalšími subjekty, které podporují lidi s duševním onemocněním seniory*seniorky, cizince*cizinky, lidi v bytové nouzi atd. Navazujeme kontakty s občanskými poradnami, městskými částmi, či sociálními iniciativami.

Seznam všech spolupracujících poskytovatelů sociálních služeb a dalších tzv. „center pomoci“ naleznete zde


Jak se zapojit

Chceš pomoc dobrovolničením?

Máš několik hodin týdně času? Dobrovolníci*dobrovolnice mají v Místní místním důležité místo – první dva roky našeho fungování jsme jimi byli*y všichni, takže dobře víme, jaké to je, a Tvé podpory si budeme moc vážit! Jako dobrovolník*dobrovolnice nám můžeš pomoci při pořádání akcí, roznášení letáků či jiném předávání informací o projektu. Dlouhodobě také můžeš pomáhat jako PR podpora nebo v koordinaci a rozšiřování naší Solidární sítě! Chceš se stát součástí našeho týmu? Kontaktuj nás, napiš něco o sobě, své preference a rádi se s Tebou sejdeme!

Co Tě při dobrovolničení u nás čeká?

– práce s přátelskou komunitou lidí, kteří usilují o pozitivní změny ve společnosti
– atmosféra inovativní a inkluzivní neziskové organizace
– tým, který spolu jedná s respektem a ve kterém se můžeš realizovat
– přemýšlení nad stávajícími i novými přístupy k bezdomovectví i komunitní práci
– kontakt s inspirativními lidmi, od kterých se toho můžeš plno dozvědět


Jsi kavárna nebo jiný podnik?

Pokud vlastníte / provozujete kavárnu, restauraci, galerii, divadlo, optiku, kadeřnictví, masnu, pekařství, opravnu kol, cukrárnu nebo podnik jakéhokoliv jiného typu, máte možnost se zapojit do sítě sociálně přívětivých podniků ve Vašem okolí!

Kontaktujte nás na naší infostránce nebo přes e-mail/telefon – viz sekce Kontakty – a domluvte si s námi osobní schůzku. Rádi*y za Vámi přijedeme a Váš podnik do Solidární sítě zapojíme! Konkrétní formu pomoci společně nastavíme tak, abychom reagovali*y na specifika Vašeho podniku, na Vaše přání a možnosti!

Benefity zapojení do Solidární sítě?
 • 1) Umožníte konkrétní pomoc lidem bez domova
  Nabídnutí vody nebo možnost nabít si telefon nestojí moc, ale lidem bez domova a v nouzi velmi pomůžete. Vytvoříte pro ně příležitosti, díky nimž vnímají podporu svého okolí a mohou se stavět na vlastní nohy.

 • 2) Nebudete na to sami*y
  Se zapojenými podniky zůstáváme dlouhodobě
  v kontaktu, záchytnou síť pomoci opečováváme, zprostředkováváme kontakt se sociálními službami a pomáháme komunitě při řešení problémů.

 • 3) Budete nosit značku sociální přívětivosti
  Každý zapojený podnik pomáhá budovat vzájemnou solidaritu, přívětivé sousedství a důvěru lidí ve společnost v našem městě. Zapojuje se pak
  i veřejnost a společně měníme naše město na přívětivější.

Hlavní možnosti, jak se zapojit:

Staňte se podnikem / místem Solidární sítě – nabízet můžete třeba kohoutkovou vodu nebo možnost nabití telefonu, kávu na voucher či mnoho dalších služeb. Více informací a zkušenosti již zapojených podniků na naší speciální infostránce.

Uspořádejte s námi sousedskou akci. Akce se sociálním přesahem mohou být příležitostí k budování komunitního života ve Vašem sousedství. Ať již jste podnikem zapojeným v projektu nebo ne, můžeme společně uspořádat akci, která pomůže spojit naše sousedství v solidaritě. Kontaktujte nás!

Zapojte se dobrovolnicky – viz sekce Hledáme.

Staňte se naším dárcem*dárkyní. Pokud se Vám náš projekt líbí a chcete jej podpořit, zvažte, prosím, jednorázové či pravidelné finanční přispění. Projekt Místní místním je iniciativou dvou mladých zakladatelů, kteří jej postavili*y na nohy především díky dlouhodobé práci dobrovolnictva. Váš příspěvek pomůže projekt a jeho pracovníky stabilizovat a přispěje k jeho rozšíření a udržitelnosti! 

Budeme vděčni*y za jakýkoliv příspěvek! Podpořit nás můžete jednorázově nebo přispívat pravidelně na náš účet u Fio banky: 2501705550/2010. Pokud budete chtít, vystavíme Vám potvrzení o daru.

Pomáhejte anonymně. Různé důvody mohou vést k tomu, že nechcete, aby jméno Vaší provozovny bylo zveřejněno. I tak můžete lidem ve svém okolí velmi pomoci. Můžeme Vás například propojit se sociální službou ve Vašem okolí, kterou můžete konkrétním způsobem podporovat, nebo se na ni obracet, pokud se rozhodnete pomáhat konkrétním potřebným klientům této služby. Ceníme si každého, kdo je aktivní v pomoci svému okolí, a rádi s Vámi vymyslíme i vyhovující formu anonymní podpory. Kontaktujte nás!

Chceš nás podpořit jinak?

Velmi uvítáme také individuální formu pomoci.  Chcete nás podpořit jiným způsobem?Třeba nemůžete přispět finančně, ani se k nám připojit jako dobrovolník*ce. To nevadí! Můžete nám pomoci mnoha dalšími způsoby! Kontaktujte nás. Níže je několik oblastí, které nám nejvíce pomohou:

 • Můžete chodit na naše akce a zvát na ně své kamarádstvo.
 • Můžete nám doporučovat podniky, které by se chtěly do naší sítě zapojit, a my je kontaktujeme.
 • Máte například vyřazenou ale funkční elektroniku, kterou byste nám chtěli*y darovat (tiskárna/mobilní telefon/notebook)? Využijeme ji / darujeme ji lidem v nouzi.
 • Můžete šířit informace o našem projektu svým oblíbeným kavárnám, pekařstvím a komukoliv, kdo by se mohl chtít zapojit. Síť podniků stále rozšiřujeme a budeme vděčni*y za tipy nebo napojení na provozní a majitele*ky, především menších či rodinných podniků.
 • Můžete o nás říct někomu, kdo je sám, v nouzi nebo bez domova, a doporučit mu/jí služby Místní místním.
 • Můžete nás sledovat a sdílet příspěvky Místní místním na sociálních sítích.